Tayal SPA ilk iplik ihracatını gerçekleştirdi

106

Cezayir-Türk ortaklığı ile kurulan Tayal SPA, kendi ürettiği ilk iplik ihracatını Türkiye, Portekiz, Belçika ve Polonya’ya yapıldı.

TAY Group’un 2016 yılı Şubat ayında temellerini attığı Cezayir yatırımının ilk meyvesi iplik üretimi oldu. Cezayir-Türk ortaklığı ile kurulan Tayal SPA,  ilk iplik ihracatını 26 Temmuz günü gerçekleştirdi. Bu ihracatla birlikte Cezayir artık pamuk ipliği ihracatçısı ülkeler arasına katılmış oldu.

Tay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Toprak, “Cezayir, tekstil ihtiyacının yüzde 90’ını ithal ediyor. Ancak Tayal SPA ile artık ihracatçı bir ülke oldu. 10 yıl sürecek yatırımımızın ilk etabının devreye girmesiyle Cezayir ekonomisine yılda 300 milyon dolarlık bir katkı sağlamış olacağız. 10 yılın sonunda ise bu katkı yılda 1 milyar doların üzerine çıkacak” dedi.

Ağustos ayı içinde Almanya, İtalya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerine de ihracat yapmaya hazırlanan Tayal SPA’nın Cezayir ekonomisine yıllık 300 milyon dolarlık bir katkı sağlamış olacak. Tüm tesisin tamamlanmasıyla birlikte ise bu katkı, yıllık 1 milyar doları aşacak. Ülkenin ithalat bağımlılığını azaltıp, ihracatını artıracak ve Cezayir’in dış ticaret dengesine pozitif katkı sunacak.  Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/avrupanin-ipligi-tay-groupun-cezayirdeki-fa-40910257

Cezayir’deki bu yatırımın Türkiye’ye etkisi?

TAY Group’un bu büyük  tekstil yatırımı Cezayir için bir dönüm noktası olmakla birlikte Türkiye’nin bu ülkeye olan iplik ihracatına olumsuz etki yapması söz konusu. Türkiye Cezayir’e az da olsa pamuk ipliği ihracatı yapıyor. 2016 yılında 4,9 milyon dolar olan pamuk ipliği ihracatı, 2017’de 7,5 milyon dolara yükselmişti. Artan bir ihracat söz konusuydu. Ancak Tayal SPA’nın iplik tesisi üretime başladıktan sonra bu rakamları bir daha göremeyebilir.

Türkiye’nin Cezayir’e 102.5 milyon dolarlık bir tekstil, örme kumaş ve örme giysi (çorap dahil) ihracatı var. Bunun 7,5 milyon doları pamuk ipliği, 16,2 milyon doları örme kumaş, 77,7 milyon doları ise örme giysi ve aksesuarlardır.