Ana Sayfa Dünya ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı pamuk fiyatlarına yansıyor

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı pamuk fiyatlarına yansıyor

105

Küresel pamuk pazarında, dünyanın en büyük ihracatçısı olan ABD ile dünyanın en büyük alıcı olan Çin arasındaki ticaret savaşından dolayı pamuk fiyatlarında ani çıkışlar ve inişler oluyor. İki ülke arasındaki gerilimden en fazla Hindistan kazançlı çıkıyor.

Çin’in ABD’nin ticaret savaşına misilleme olarak bu ülkeden ithal edilen pamuğa yüzde 25 ek vergi uygulamasıyla birlikte Çinli alıcılar, Hindistan pamuk pazarına yöneldi. Bu yöneliş Hintli pamuk üreticilerini oldukça memnun etmiş görünüyor. Çin, ABD’den ithal edilen pamuktaki yüksek gümrük tarifeleri yükselttikten sonra Hindistan’dan 500.000 balya (bir balya = 170 kg) ithal etmek için anlaştı. Hindistan Pamuk Birliği geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, bu sezon ihracatın bir önceki yıla kıyasla% 8,3 artacağını açıkladı.

12 Haziran Salı günü pamuk fiyatları, New York borsasında 95,21 sentlik son dört yılın en yüksek seviyesine çıktı ve ardından aniden düşeşe geçti. Bugün 20 Haziran 2018 itibariyle gün içinde en düşüş seviye olan 83,10 sente kadar geriledi artından bir toparlanmayla bu rakam 85,22 sente geldi. Hala 10 sentlik bir düşüş var ve bu ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının yarattığı gerilimden kaynaklı olduğu değerlendiriliyor.  ABD’li pamuk tüccarları Çin’den gelebilecek alım iptallerinden endişeliler.

Hindistan geçen sene Çin’e yaklaşık bir milyon balya pamuk ihraç etmişti. Yılda 1,5 milyon balya ABD pamuğu alan Çin bu son yüzde 25’lik vergi artışı nedeniyle yüzünü Hindistan’ın kapsını çalıyor. Bakalım bu gerilim, yıl sonuna kadar pamuk piyasasını daha nasıl etkileyecek?

%d blogcu bunu beğendi: